Nästa konsert

Senast uppdaterat: 21 nov 2016 av Torbjörn

Våren 2017

söndag 12 febr kl 15.00 Sabbatsbergskyrkan Sthlm
TN, cello och Olof Andersson, piano
program: Boccherini: Sonat A-dur; Messiaen: "Lovsång till den evige Jesu";
O.Andersson: Sonata op. 26; Bach: Gambasonat nr 3 g-moll

onsdag 22 mars kl 18.30 Konsertsalen Sigtuna kulturskola
DUO Nilsson/Müller-Roos
program: Sjostakovitj, Rachmaninoff, Kabalevskij

fredag 5 maj 18.30 Missionskyrkan Uppsala
söndag 7 maj kl 18.00 Sofia kyrka Sthlm
RESPONS SINFONIETTA, TN, dir
program: Suk: Stråkserenad op. 6; Magnus F: Andersson:
"Blandade fåglar" f blåsare- uruupf; Smetana: "Moldau"

 

Hösten 2016

lördag 10 sept kl 17 Aspnäskyrkan Jakobsberg
TN: Uruppförande av "Svävande lyktor" op. 24
Edsbergs Kammarorkester , ledare: Mats Zetterqvist
söndag 11 sept kl 19 Ytterjärn Kulturhus, se ovan
måndag 12 sept kl 19 Missionskyrkan Uppsala, se ovan

lördag 17 sept kl 11.30 Norrtälje kyrka
DUO Nilsson/Müller-Roos
Program: ur Sjostakovitj sonat op. 40; Rachmaninoff: Vocalise, Adagio;
Kabalevskij: ur Sonat op 71

torsdag 22 sept kl 12.15 se ovan

fredag 21 okt skolkonserter Huddinge aula
lördag 22 okt Huddinge aula kl 15.00
söndag 23 okt Danderyds aula kl 15.00
RESPONS SINFONIETTA, TN dir
program: Britten: Young persons guide to the orchestra;
Andeby: ur Majas Alfabetssånger; Bornemark: ur Tutti- Frutti

onsdag 30 nov kl 12 Vilunda kyrka
DUO NIlsson/Müller-Roos
program: Sjostakovitj; Rachmaninoff; Kabalevskij

Våren 2016

onsdag 17 februari kl 12.00 Missionskyrkan, Uppsala
Duo Nilsson/Mûller-Roos
Program: Brahms Sonat F-dur

Söndag 20 mars Södra Latin kl 18.00
TN: Uruppförande av "Fyra Tranströmer-sånger" op. 22
Sonanza-ensmblen, Linus Börjesson, baryton

Lördag 16 april kl 15.00 Roslags-skolans aula, Norrtälje
tillsammans med elever från Roslagens kulturskola
Söndag 17 april kl 15.00 Gustaf Vasa kyrka Odenplan
Respons sinfonietta, Olof Andersson orgelsolist, Simon Lundqvist violasolist
TN dirigent.
Program: Hindemith: Symfoniska metamorfoser, Trauermusik
Vierne: Piece symphonique

söndag 29 maj kl 15.00 Danderydsgården
Cappella sine nomine, TN, dir
program: Rousell: Sinfonietta; Haydn: Cellokonsert C-dur; Suk: Stråkserenad op.6

Hösten 2015

Lördag 26 september kl 10.30 Norrtälje kyrka
Duo Nilsson/Mûller-Roos
Program: Brahms Sonat F-dur

Lördag 17 oktober kl 15.00 Eric Ericssonhallen, Sthlm
söndag 18 oktober kl 18.00 Missionskyrkan, Uppsala
Respons sinfonietta 10 år!
Domkyrkokören, Sthlm; Norrtälje Motettkör; Sthlms domkyrkas gosskör; solister; T.N. dir
program: Orff - Carmina Burana

onsdag 11 november kl 12.00 Kista kyrka
onsdag 18 november kl 18.30 "Kammarspel"
Konsertsalen, Sigtuna kulturskola, Kulturtorget 11, Märsta
Duo Nilsson/Mûller-Roos
program: Ur Brahms Sonat F-dur, Messiaen: "Lovsång till den evige Jesus",
Boccherini: Sonat A-dur

Sommaren 2015

söndag 5 juli kl 20.00 Maria Magdalena kyrka, Sthlm
måndag 6 juli kl 19.00 Säfstaholms slott, Vingåker
onsdag 8 juli kl 19.00 Gustaf Vasa kyrka , Sthlm
Duo Nilsson/Müller-Roos
program: Beethoven- Sonat nr 3 C-dur, 7 variationer
Brahms- Sonat nr 2 F-dur, Messiaen - "Lovsång till den evige Jesus",
Nilsson- "Fristad" op 19

Våren 2015

onsdag 11 febr kl 12.15 Sundbybergs kyrka
Duo Nilsson/MÜller-Roos
program: Beethoven 7 variationer + sonat nr 4 C-dur

onsdag 1 april kl 12.00 Missionskyrkan Uppsala
Stefan Harg, klarinett; Anna Kroeker, violin; T.N,cello; Mats Widlund, piano
program: Messiaen - Kvartett till tidens ände

fredag 24 april kl 13.00 Skolkonsert Häggviksskolans aula, Sollentuna
Respons sinfonietta , T.N. Dir

lördag 25 april kl 15.00 Häggviksskolans aula, Sollentuna
söndag 26 april kl 18.00 Sofia kyrka Sthlm
Respons sinfonietta, Victoria Stierna, violin, T.N. dir
program: L-E Larsson Violinkonsert op. 42,
Gunnar de Frumerie Symfoniska variationer över Vårvindar friska


Nästa uruppförande:


Copyright © 2009. All Rights Reserved. Designed by Mackan